All Questions

Symbiosis Entrance Test

Follow
Showing 341 - 350 out of 2221 Questions
12 Views

Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following sets.
(NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – Operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is NOT allowed.)
(13, 104, 16); (9, 63, 14)

Option 1: (23, 204, 26)

Option 2: (8, 60, 15)

Option 3: (12, 85, 15)

Option 4: (10, 92, 17)

Team Careers360 13th Jan, 2024

Correct Answer: (8, 60, 15)


Solution : Given:
(13, 104, 16); (9, 63, 14)

Like, (13, 104, 16)→(13 × 16) ÷ 2 = 208 ÷ 2 = 104
(9, 63, 14)→(9 × 14) ÷ 2 = 126 ÷ 2 = 63

Let's check the options –
First option: (23, 204, 26)→(23 × 26) ÷ 2 = 598 ÷ 2 = 299 ≠ 204
Second option: (8, 60, 15)→(8 × 15) ÷ 2 = 120 ÷ 2 = 60
Third option: (12, 85, 15)→(12 × 15) ÷ 2 = 180 ÷ 2 = 90 ≠ 85
Fourth option: (10, 92, 17)→(10 × 17) ÷ 2 = 170 ÷ 2 = 85 ≠ 92

So, only the second option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the second option is correct.

7 Views

Question : Case Study 79

JKL Corporation is a company that has recently executed trades on a stock exchange. The company's management is reviewing the trading procedure.

Question : 

In a market order, at what price are the shares bought or sold?

Option 1: A specific pre-set price
 

Option 2: The current market price
 

Option 3: A price higher than the market price

 

Option 4: A price lower than the market price

Team Careers360 12th Jan, 2024

Correct Answer: The current market price
 


Solution : The correct answer is (b) The current market price

In a market order, shares are bought or sold at the "current market price." A market order is an instruction to buy or sell a security at the best available price in the market at the time the order is placed. The execution of a market order is immediate, and the price at which the transaction occurs is determined by the prevailing market conditions, ensuring a quick trade but without a specified or pre-set price.

25 Views

Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way to the numbers of the following set.
(NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits.)
(2, 8, 36)
(4, 9, 25)

Option 1: (14, 18, 9)

Option 2: (13, 20, 49)

Option 3: (21, 15, 35)

Option 4: (12, 14, 26)

Team Careers360 24th Jan, 2024

Correct Answer: (13, 20, 49)


Solution : Given:
(2, 8, 36); (4, 9, 25)

Here, (2, 8, 36)→(8 – 2)2 = (6)2 = 36
(4, 9, 25)→(9 – 4)2 = (5)2 = 25

Let's check the options –
First option: (14, 18, 9)→(18 – 14)2 = (4)2 = 16 ≠ 9
Second option: (13, 20, 49)→(20 – 13)2 = (7)2 = 49
Third option: (21, 15, 35)→(21 – 15)2 = (6)2 = 36 ≠ 35
Fourth option: (12, 14, 26)→(14 – 12)2 = (2)2 = 4 ≠ 26

So, only the second option follows the pattern followed by the given sets. Hence, the second option is correct.

34 Views

Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following sets. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – Operations on 13 such as adding /subtracting /multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.)
(112, 327, 215)
(98, 254, 156)

Option 1: (108, 209, 184)

Option 2: (105, 347, 322)

Option 3: (126, 268, 142)

Option 4: (281, 490, 309)

Team Careers360 24th Jan, 2024

Correct Answer: (126, 268, 142)


Solution : Given:
(112, 327, 215); (98, 254, 156)

The sum of the first and third numbers is equal to the second number –
⇒(112, 327, 215)→112 + 215 = 327
⇒(98, 254, 156)→98 + 156 = 254
Let's check each option –

First option: (108, 209, 184)→108 + 184 = 292 ≠ 209
Second option: (105, 347, 322)→105 + 322 = 427 ≠ 347
Third option: (126, 268, 142)→126 + 142 = 268
Fourth option: (281, 490, 309)→281 + 309 = 590 ≠ 490

So, only the third option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the third option is correct.

37 Views

Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following sets.
(NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – Operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.)
(62, 5, 8)
(87, 7, 11)

Option 1: (5, 72, 10)

Option 2: (77, 4, 14)

Option 3: (112, 8, 15)

Option 4: (6, 87, 12)

Team Careers360 12th Jan, 2024

Correct Answer: (112, 8, 15)


Solution : Given:
(62, 5, 8); (87, 7, 11)

Here, (62, 5, 8)→{(5 + 8) × 5} – 3 = {13 × 5} – 3 = 65 – 3 = 62
(87, 7, 11)→{(7 + 11) × 5} – 3 = {18 × 5} – 3 = 90 – 3 = 87

Let's check the options –
First option: (5, 72, 10)→{(72 + 10) × 5} – 3 = {82 × 5} – 3 = 410 – 3 = 407 ≠ 5
Second option: (77, 4, 14)→{(4 + 14) × 5} – 3 = {18 × 5} – 3 = 90 – 3 = 87 ≠ 77
Third Option: (112, 8, 15)→{(8 + 15) × 5} – 3 = {23 × 5} – 3 = 115 – 3 = 112
Fourth option: (6, 87, 12)→{(87 + 12) × 5} – 3 = {99 × 5} – 3 = 495 – 3 = 492 ≠ 6

So, only the third option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the third option is correct.

25 Views

Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following sets.
(NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.)
(15, 20, 4)
(30, 30, 3)

Option 1: (44, 187, 44)

Option 2: (30, 190, 15)

Option 3: (35, 120, 19)

Option 4: (60, 400, 20)

Team Careers360 19th Jan, 2024

Correct Answer: (60, 400, 20)


Solution : Given:
(15, 20, 4); (30, 30, 3)

In the given sets, multiply the first and third numbers and then divide the resultant by 3 to get the second number.
(15, 20, 4)→15 × 4 = 60; 60 ÷ 3 = 20
(30, 30, 3)→30 × 3 = 90; 90 ÷ 3 = 30
Let's check the options –
First option: (44, 187, 44)→44 × 44 = 1936; 1936 ÷ 3 = 645.3 ≠ 187
Second option: (30, 190, 15)→30 × 15 = 450; 450 ÷ 3 = 150 ≠ 190
Third option: (35, 120, 19)→35 × 19 = 665; 665 ÷ 3 = 221.6 ≠ 120
Fourth option: (60, 400, 20)→60 × 20 = 1200; 1200 ÷ 3 = 400

So, only the fourth option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the fourth option is correct.

12 Views

Question : Directions: Select the option in which the numbers share the same relationship in the set as that shared by the numbers in the given set. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g.13 – operations on 13 such as adding /subtracting /multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed)
(243, 81, 27); (99, 33, 11)

Option 1: (27, 25, 23)

Option 2: (27, 9, 3)

Option 3: (27, 20, 19)

Option 4: (27, 18, 9)

Team Careers360 13th Jan, 2024

Correct Answer: (27, 9, 3)


Solution : Given:
(243, 81, 27); (99, 33, 11)

Divide the first number by three, to get the second number and divide the second number by three, to get the third number.
(243, 81, 27)→243 ÷ 3 = 81; 81 ÷ 3 = 27
(99, 33, 11)→99 ÷ 3 = 33; 33 ÷ 3 = 11

Let's check the options –
First option: (27, 25, 23)→27 ÷ 3 = 9 ≠ 25; 25 ÷ 3 = 8.33 ≠ 23
Second option: (27, 9, 3)→27 ÷ 3 = 9; 9 ÷ 3 = 3 
Third option: (27, 20, 19)→27 ÷ 3 = 9 ≠ 20; 20 ÷ 3 = 6.67 ≠ 19
Fourth option: (27, 18, 9)→27 ÷ 3 = 9 ≠ 18; 18 ÷ 3 = 6 ≠ 9

So, only the second option follows the same pattern as the given number pair. Hence the second option is correct.

12 Views

Question : Directions: Select the option in which the numbers share the same relationship in the set as that shared by the numbers in the given set.
(NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g.13 – Operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.)
(101, 10201, 10302)
(95, 9025, 9120)

Option 1: (103, 10069, 10172)

Option 2: (105, 11025, 11230)

Option 3: (104, 10816, 10820)

Option 4: (102, 10404, 10506)

Team Careers360 16th Jan, 2024

Correct Answer: (102, 10404, 10506)


Solution : Given:
(101, 10201, 10302)
(95, 9025, 9120)

Here, the pattern followed is as follows –
(101, 10201, 10302)→(101)2 = 10201; (101 × 102) = 10302
(95, 9025, 9120)→(95)2 = 9025; (95 × 96) = 9120

Let's check the options –
First option: (103, 10069, 10172)→(103)2 = 10609 ≠ 10069; (103 × 104) = 10712 10172
Second option: (105, 11025, 11230)→(105)2 = 11025; (105 × 106) = 11130 ≠ 11230
Third option: (104, 10816, 10820)→(104)2 = 10816; (104 × 105) = 10920 ≠ 10820
Fourth option: (102, 10404, 10506)→(102)2 = 10404; (102 × 103) = 10506

So, only the fourth option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the fourth option is correct.

24 Views

Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following sets.
(NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is NOT allowed.)
(12, 42, 7)
(13, 52, 8)

Option 1: (8, 7, 43)

Option 2: (7, 12, 6)

Option 3: (9, 26, 8)

Option 4: (9, 18, 4)

Team Careers360 17th Jan, 2024

Correct Answer: (9, 18, 4)


Solution : Given:
(12, 42, 7); (13, 52, 8)

Here, (12, 42, 7)→(12 ÷ 2) × 7 = 6 × 7 = 42
(13, 52, 8)→(13 ÷ 2) × 8 = 6.5 × 8 = 52

Let's check the options –
First option: (8, 7, 43)→(8 ÷ 2) × 43 = 4 × 43 = 172 ≠ 7
Second option: (7, 12, 6)→(7 ÷ 2) × 6 = 3.5 × 6 = 21 ≠ 12
Third option: (9, 26, 8)→(9 ÷ 2) × 8 = 4.5 × 8 = 36 ≠ 26
Fourth option: (9, 18, 4)→(9 ÷ 2) × 4 = 4.5 × 4 = 18

So, only the fourth option follows the same pattern as given in the question. Hence, the fourth option is correct.

16 Views

Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following set. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – operations on 13 such as adding /subtracting /multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is NOT allowed.)
(2, 5, 341)
(1, 7, 510)

Option 1: (8, 2, 140)

Option 2: (1, 2, 25)

Option 3: (2, 5, 56)

Option 4: (3, 6, 64)

Team Careers360 11th Jan, 2024

Correct Answer: (1, 2, 25)


Solution : Given:
(2, 5, 341); (1, 7, 510)

Add the first two numbers, then find its cube, and then subtract 2 from the cube to obtain the third number.
(2, 5, 341)→(2 + 5) = (7)3 = 343 – 2 = 341
(1, 7, 510)→(1 + 7) = (8)3 = 512 – 2 = 510
Let's check each option –
First option: (8, 2, 140)→(8 + 2)3 = (10)3 = 1000 – 2 = 998 ≠ 140
Second option: (1, 2, 25)→(1 + 2)3 = (3)3 = 27 – 2 = 25
Third option: (2, 5, 56)→(2 + 5)3 = (7)3 = 343 – 2 = 341 ≠ 56
Fourth option: (3, 6, 64)→(3 + 6)3 = (9)3 = 729 – 2 = 727 ≠ 64

So, (1, 2, 25) follows the same pattern. Hence, the second option is correct.

The question have been saved in answer later, you can access it from your profile anytime. Access now