6 kg of sugar costing rs.10 per kg is added to 9 kg of sugar costing rs.15 per kg. At what price (in rs) should this mixture be sold so that there is no loss or gain?
Hence we have 6kg of sugar whose price is 6*10=60rs
Also we have 9 kg of sugar costing 15 rs/kg.
Hence we have 9 kg of sugar whose price is 9*15=135rs
Hence the total sugar is 6+9=15 kg
And the total cost of sugar is 60+135=195rs
Hence the price would be 195/15=19 rs /kg.