1778 Views

6 kg of sugar costing rs.10 per kg is added to 9 kg of sugar costing rs.15 per kg. At what price (in rs) should this mixture be sold so that there is no loss or gain?


Simran Sharma 16th Dec, 2019
Answer (1)
Avishek Dutta 16th Dec, 2019
We have 6 kg of sugar costing 10rs/kg.
Hence we have 6kg of sugar whose price is 6*10=60rs
Also we have 9 kg of sugar costing 15 rs/kg.
Hence we have 9 kg of sugar whose price is 9*15=135rs
Hence the total sugar is 6+9=15 kg
And the total cost of sugar is 60+135=195rs
Hence the price would be 195/15=19 rs /kg.

Related Questions

Chandigarh University Admissi...
Apply
Ranked #1 Among all Private Indian Universities in QS Asia Rankings 2025 | Scholarships worth 210 CR
TAPMI MBA 2025 | Technology M...
Apply
MBA Admission Open in Technology Management and AI & Data Science | NAAC A++ | Institution of Eminence | Assured Scholarships
Sanskriti University LLM Admi...
Apply
Best innovation and research-driven university of Uttar Pradesh
Maya Devi University LLM admi...
Apply
43.6 LPA Highest Package | 5.48 LPA Average Package | 150+ Courses in UG, PG, Ph.D
Amity University, Noida Law A...
Apply
700+ Campus placements at top national and global law firms, corporates, and judiciaries
MAHE Manipal - B.Arch Admissi...
Apply
Accorded Institution of Eminence by MoE, Govt. of India | NAAC A++ Grade | Ranked #4 India by NIRF 2024 | 85%+ Students placed in Core Sector
View All Application Forms

Download the Careers360 App on your Android phone

Regular exam updates, QnA, Predictors, College Applications & E-books now on your Mobile

150M+ Students
30,000+ Colleges
500+ Exams
1500+ E-books