Symbiosis Entrance Test
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following set. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits.) (2, 4, 18) (1, 9, 50)
Option 1: (3, 5, 32)
Option 2: (2, 5, 49)
Option 3: (6, 4, 10)
Option 4: (5, 4, 18)
Correct Answer: (3, 5, 32)
Solution : Given: (2, 4, 18); (1, 9, 50)
Here, (2, 4,18)→2 + 4 = 6; 6 ÷ 2 = 3; 6 × 3 = 18 (1, 9, 50)→1 + 9 = 10; 10 ÷ 2 = 5; 10 × 5 = 50
Let's check each option – First option: (3, 5, 32)→3 + 5 = 8; 8 ÷ 2 = 4; 8 × 4 = 32 Second option: (2, 5, 49)→2 + 5 = 7; 7 ÷ 2 = 3.5; 7 × 3.5 = 24.5 ≠ 49 Third option: (6, 4, 10)→6 + 4 = 10; 10 ÷ 2 = 5; 10 × 5 = 50 ≠ 10 Fourth option: (5, 4, 18)→5 + 4 = 9; 9 ÷ 2 = 4.5; 9 × 4.5 = 40.5 ≠ 18
So, only the first option follows the pattern as shown in the given sets. Hence, the first option is correct.
Question : Directions: Select the option in which the numbers share the same relationship in the set as that shared by the numbers in the given sets. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g.13 – operations on 13 such as adding /subtracting /multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (133, 144, 288) (127, 138, 276)
Option 1: (169, 180, 360)
Option 2: (143, 156, 312)
Option 3: (157, 168, 326)
Option 4: (117, 128, 266)
Correct Answer: (169, 180, 360)
Solution : Given: (133, 144, 288) (127, 138, 276)
Add 11 to the first number, to get the second number, and multiply the second number by 2, to get the third number. (133, 144, 288)→133 + 11 = 144; 144 × 2 = 288 (127, 138, 276)→127 + 11 = 138; 138 × 2 = 276
Let's check the options, First option: (169, 180, 360)→169 + 11 = 180; 180 × 2 = 360 Second option: (143, 156, 312)→143 + 11 = 154 ≠ 156; 156 × 2 = 312 Third option: (157, 168, 326)→157 + 11 = 168; 168 × 2 = 336 ≠ 326 Fourth option: (117, 128, 266)→117 + 11 = 128; 128 × 2 = 256 ≠ 266
So, only the first option follows the same pattern as the given number pair. Hence, the first option is correct.
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following set. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – Operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying, etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is NOT allowed.) (56, 22, 26) (34, 20, 18)
Option 1: (78, 54, 44)
Option 2: (23, 8, 10)
Option 3: (58, 16, 21)
Option 4: (45, 12, 33)
Correct Answer: (78, 54, 44)
Solution : Given: (56, 22, 26); (34, 20, 18)
Here, (56, 22, 26)→(56 + 22) ÷ 3 = 78 ÷ 3 = 26 (34, 20, 18)→(34 + 20) ÷ 3 = 54 ÷ 3 = 18
Let's check the options – First option: (78, 54, 44)→(78 + 54) ÷ 3 = 132 ÷ 3 = 44 Second option: (23, 8, 10)→(23 + 8) ÷ 3 = 31 ÷ 3 = 10.33 ≠ 10 Third option: (58, 16, 21)→(58 + 16) ÷ 3 = 74 ÷ 3 = 24.67 ≠ 21 Fourth option: (45, 12, 33)→(45 + 12) ÷ 3 = 57 ÷ 3 = 19 ≠ 33
So, only the first option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the first option is correct.
Question : In which year was the Small Industries Development Bank of India (SIDBI) set up?
Option 1: 1990
Option 2: 1988
Option 3: 1989
Option 4: 1987
Correct Answer: 1990
Solution : The correct option is 1990.
The Small Industries Development Bank of India (SIDBI) was set up on April 2, 1990. It is a financial institution in India that serves as the principal financial institution for the promotion, financing and development of small-scale industries.
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related similarly to the numbers of the given sets. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – operations on 13 such as adding/subtracting /multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is NOT allowed.) (4, 5, 83) (5, 5, 102)
Option 1: (8, 9, 330)
Option 2: (3, 3, 11)
Option 3: (7, 6, 170)
Option 4: (8, 3, 123)
Correct Answer: (8, 3, 123)
Solution : Given: (4, 5, 83); (5, 5, 102)
In the given sets, add the first and second numbers, then find the square of the resultant and add 2 to it, to obtain the third number. (4, 5, 83)→4 + 5 = 9; (9)2 = 81; 81 + 2 = 83 (5, 5, 102)→5 + 5 = 10; (10)2 = 100; 100 + 2 = 102 Now, let's check the options – First option: (8, 9, 330)→8 + 9 = 17; (17)2 = 289; 289 + 2 = 291 ≠ 330 Second option: (3, 3, 11)→3 + 3 = 6; (6)2 = 36; 36 + 2 = 38 ≠ 11 Third option: (7, 6, 170)→7 + 6 = 13; (13)2 = 169; 169 + 2 = 171 ≠ 170 Fourth option: (8, 3, 123)→8 + 3 = 11; (11)2 = 121; 121 + 2 = 123
So, only the fourth option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the fourth option is correct.
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following sets.(NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (19, 37, 72) (15, 29, 56)
Option 1: (11, 21, 40)
Option 2: (16, 30, 62)
Option 3: (18, 35, 69)
Option 4: (12, 25, 50)
Correct Answer: (11, 21, 40)
Solution : Given: (19, 37, 72); (15, 29, 56)
The first number is multiplied by 2 and from the resultant subtract 1, to get the second number and the second number is multiplied by 2 and from the resultant subtract 2, to get the third number – (19, 37, 72)→19 × 2 – 1 = 37; 37 × 2 – 2 = 72 (15, 29, 56)→15 × 2 – 1 = 29; 29 × 2 – 2 = 56
Let's check each option – First option: (11, 21, 40)→11 × 2 – 1 = 21; 21 × 2 – 2 = 40 Second option: (16, 30, 62)→16 × 2 – 1 = 31 ≠ 30; 30 × 2 – 2 = 58 ≠ 62 Third option: (18, 35, 69)→18 × 2 – 1 = 35; 35 × 2 – 2 = 68 ≠ 69 Fourth option: (12, 25, 50)→12 × 2 – 1 = 23 ≠ 25; 25 × 2 – 2 = 48 ≠ 50
So, only the first option follows the same pattern. Hence, the first option is correct.
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following sets. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – Operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is NOT allowed.) (7, 4, 56) (8, 3, 48)
Option 1: (90, 3, 400)
Option 2: (87, 4, 128)
Option 3: (96, 42, 12)
Option 4: (9, 10, 180)
Correct Answer: (9, 10, 180)
Solution : Given: (7, 4, 56); (8, 3, 48)
Here, (7, 4, 56)→(7 × 4) × 2 = 28 × 2 = 56 (8, 3, 48)→(8 × 3) × 2 = 24 × 2 = 48
Let's check the options – First option: (90, 3, 400)→(90 × 3) × 2 = 270 × 2 = 540 ≠ 400 Second option: (87, 4, 128)→(87 × 4) × 2 = 348 × 2 = 696 ≠ 128 Third option: (96, 42, 12)→(96 × 42) × 2 = 4032 × 2 = 8064 ≠ 12 Fourth option: (9, 10, 180)→(9 × 10) × 2 = 90 × 2 = 180
Question : MUDRA is a financial institution set up by the Government of India for the development and refinancing of micro-unit enterprises. The full form of MUDRA is:
Option 1: Micro Urban Development & Refinance Agency
Option 2: Micro Units Development & Refinance Agency
Option 3: Micro Finance Usage Development & Refinance Agent
Option 4: Medium Units Development & Refinance Agency
Correct Answer: Micro Units Development & Refinance Agency
Solution : The correct answer is Micro Units Development & Refinance Agency.
MUDRA stands for "Micro Unit Development and Refinance Agency." It is a financial institution established by the Government of India to support the development and refinancing of microenterprises, particularly those belonging to the non-corporate and non-farm sectors. MUDRA provides financial assistance and support to small businesses and entrepreneurs to help them grow and prosper.
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following set. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – operations on 13 such as adding /subtracting /multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is NOT allowed.) (51, 34, 85) (67, 42, 109)
Option 1: (69, 44, 102)
Option 2: (56, 31, 77)
Option 3: (78, 51, 119)
Option 4: (73, 38, 111)
Correct Answer: (73, 38, 111)
Solution : Given: (51, 34, 85); (67, 42, 109)
Add the first and second numbers, to get the third number – (51, 34, 85)→51 + 34 = 85 (67, 42, 109)→67 + 42 = 109
Let's check the options – First option: (69, 44, 102)→69 + 44 = 113 ≠ 102 Second option: (56, 31, 77)→56 + 31 = 87 ≠ 77 Third option: (78, 51, 119)→78 + 51 = 129 ≠ 119 Fourth option: (73, 38, 111)→73 + 38 = 111
So, only the fourth option follows the same logic as the given set of numbers. Hence, the fourth option is correct.
Question : Arrange the following Development Financial Institutions (DFI) in the correct chronological order, according to the year they were set up.
(i) Industrial Credit and Investment Corporation of India (ICICI)
(ii) Industrial Development Bank of India (IDBI)
(iii) Industrial Finance Corporation of India (IFCI)
Option 1: (i)-(iii)-(ii)
Option 2: (iii)-(i)-(ii)
Option 3: (ii)-(i)-(iii)
Option 4: (i)-(ii)-(iii)
Correct Answer: (iii)-(i)-(ii)
Solution : The correct answer is (iii)-(i)-(ii).
The correct chronological order of the Development Financial Institutions (DFIs) in India, according to the year they were set up, is as follows:
So, the correct order is IFCI, ICICI, and then IDBI.
The Question containing Inaapropriate or Abusive Words
Question lacks the basic details making it difficult to answer
Topic Tagged to the Question are not relevant to Question
Question drives traffic to external sites for promotional or commercial purposes
The Question is not relevant to User