All Questions

Symbiosis Entrance Test

Follow
Showing 401 - 410 out of 2221 Questions
10 Views

Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following sets.
(NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13-Operations on 13 such as adding /subtracting /multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.)
(3, 6, 18); (5, 7, 35)

Option 1: (8, 13, 94)

Option 2: (7, 12, 74)

Option 3: (8, 12, 86)

Option 4: (6, 14, 84)

Team Careers360 19th Jan, 2024

Correct Answer: (6, 14, 84)


Solution : Given:
(3, 6, 18); (5, 7, 35)

In the above-given sets, multiply the first and second numbers to get the third number.
(3, 6, 18)→3 × 6 = 18
(5, 7, 35)→5 × 7 = 35
Let's check each option –
First option: (8, 13, 94)→8 × 13 = 104 ≠ 94
Second option: (7, 12, 74)→7 × 12 = 84 ≠ 74
Third option: (8, 12, 86)→8 × 12 = 98 ≠ 86
Fourth option: (6, 14, 84)→6 × 14 = 84

So, (6, 14, 84)  follows the same pattern. Hence, the fourth option is correct.

16 Views

Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following sets.
(NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.)
(56, 5, 9)
(80, 8, 12)

Option 1: (172, 8, 15)

Option 2: (151, 4, 13)

Option 3: (143, 12, 18)

Option 4: (100, 11, 14)

Team Careers360 12th Jan, 2024

Correct Answer: (100, 11, 14)


Solution : Given:
(56, 5, 9)
(80, 8, 12)

The second and the third number is added and the resultant is multiplied by 4 to obtain the first number.
(56, 5, 9)→56 = (5 + 9) × 4 = 14 × 4 = 56
(80, 8, 12)→80 = (8 + 12) × 4 = 20 × 4 = 80

Let's check the options –
First option: (172, 8, 15) = (8 + 15) × 4 = 23 × 4 = 92 ≠ 172
Second option: (151, 4, 13) = (4 + 13) × 4 = 17 × 4 = 68 ≠ 151
Third option: (143, 12, 18) = (12 + 18) × 4 = 30 × 4 = 120 ≠ 143
Fourth option: (100, 11, 14) = (11 + 14) × 4 = 25 × 4 = 100

So, only the fourth option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the fourth option is correct.

37 Views

Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following sets.
(NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.)
(122, 136, 24)
(222, 248, 36)

Option 1: (30, 367, 78)

Option 2: (189, 213, 32)

Option 3: (145, 244, 89)

Option 4: (212, 258, 56)

Team Careers360 20th Jan, 2024

Correct Answer: (212, 258, 56)


Solution : Given:
(122, 136, 24); (222, 248, 36)

Here, (122, 136, 24)→(136 – 122) + 10 = 14 + 10 = 24
(222, 248, 36)→(248 – 222) + 10 = 26 + 10 = 36

Let's check the options –
First option: (30, 367, 78)→(367 – 30) + 10 = 337 + 10 = 347 ≠ 78
Second option: (189, 213, 32)→(213 – 189) + 10 = 24 + 10 = 34 ≠ 32
Third option:(145, 244, 89)→(244 – 145) + 10 = 99 + 10 = 109 ≠ 89
Fourth option:(212, 258, 56)→(258 – 212) + 10 46 + 10 = 56

So, only the fourth option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the fourth option is correct.

27 Views

Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the given sets. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – operations on 13 such as adding /subtracting /multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.)
(339, 440, 541)
(201, 302, 403)

Option 1: (388, 488, 590)

Option 2: (332, 432, 533)

Option 3: (437, 538, 639)

Option 4: (536, 638, 738)

Team Careers360 10th Jan, 2024

Correct Answer: (437, 538, 639)


Solution : Given:
(339, 440, 541); (201, 302, 403)

Add 101 to the first and second numbers, to get the second and third numbers respectively –
(339, 440, 541)→339 + 101 = 440; 440 + 101 = 541
(201, 302, 403)→201 + 101 = 302; 302 + 101 = 403

Let's check the options –
First option: (388, 488, 590)→388 + 101 = 489 ≠ 488; 488 + 101 = 589 ≠ 590
Second option: (332, 432, 533)→332 + 101 = 433 ≠ 432; 432 + 101 = 533
Third option: (437, 538, 639)→437 + 101 = 538; 538 + 101 = 639
Fourth option: (536, 638, 738)→536 + 101 = 637 ≠ 638; 638 + 101 = 739 ≠ 738

So, only the third option follows the same logic as the given set of numbers. Hence, the third option is correct.

34 Views

Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following set.
(NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g., 13 - operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying, etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is NOT allowed.)
(0.20, 5, 25)
(0.083, 12, 144)

Option 1: (0.240, 4, 16)

Option 2: (0.143, 6, 36)

Option 3: (0.056, 18, 289)

Option 4: (0.0625, 16, 256)

Team Careers360 19th Jan, 2024

Correct Answer: (0.0625, 16, 256)


Solution : Given:
(0.20, 5, 25); (0.083, 12, 144)

In the above-given sets, the pattern followed is as follows –
(0.20, 5, 25)→5 ÷ 25 = 0.20; 5; (5)2 = 25
(0.083, 12, 144)→12 ÷ 144 = 0.083; 12; (12)2 = 144
Let's check the given options –
First option: (0.240, 4, 16)→4 ÷ 16 = 0.250
0.240; 4; (4)2 = 16
Second option: (0.143, 6, 36)→6 ÷ 36 = 0.167
0.143; 6; (6)2 = 36
Third option: (0.056, 18, 289)→18 ÷ 289 = 0.062
≠ 0.056; 18; (18)2 = 324  289
Fourth option: (0.0625, 16, 256)→16 ÷ 256 = 0.0625; 16; (16)2 = 256

So, only the fourth option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the fourth option is correct.

20 Views

Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following sets.
(NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – Operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is NOT allowed.)
(8, 540, 60)
(9, 70, 7)

Option 1: (12, 56, 60)

Option 2: (8, 63, 7)

Option 3: (9, 54, 12)

Option 4: (9, 45, 7)

Team Careers360 10th Jan, 2024

Correct Answer: (8, 63, 7)


Solution : Given:
(8, 540, 60); (9, 70, 7)

Like, (8, 540, 60)→(8 + 1) × 60 = 9 × 60 = 540
(9, 70, 7)→(9 + 1)× 7 = 10 × 7 = 70

Let's check the options –
First option: (12, 56, 60)→(12 + 1) × 60 = 13 × 60 = 780 ≠ 56
Second option: (8, 63, 7)→(8 + 1) × 7 = 9 × 7 = 63
Third option: (9, 54, 12)→(9 + 1) × 12 = 10 × 12 = 120 ≠ 54
Fourth option: (9, 45, 7)→(9 + 1) × 7 = 10 × 7 = 70 ≠ 45

So, only the second option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the second option is correct.

5 Views

Question : Directions: In the following question, which one set of letters when sequentially placed at the gaps in the given letter series shall complete it?
_bcab_abc_b_

Option 1: acac

Option 2: bbca

Option 3: caca

Option 4: aacc

Team Careers360 17th Jan, 2024

Correct Answer: acac


Solution : Given:
_bcab_abc_b_

First, divide the series before filling it→_bc ab_ abc _b_
Now, check the order of the letters in the given series→abc / abc / abc / abc (abc is repeated in the series.)

The series becomes→abcabcabcabc. Hence, the first option is correct.

9 Views

Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following sets. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.)
(6, 4, 48)
(8, 5, 80)

Option 1: (3, 7, 42)

Option 2: (2, 7, 14)

Option 3: (5, 7, 42)

Option 4: (4, 6, 36)

Team Careers360 11th Jan, 2024

Correct Answer: (3, 7, 42)


Solution : Given:
(6, 4, 48); (8, 5, 80)

Multiply the first number and the second number, and then multiply the resultant number by 2 to obtain the third number in the given set of numbers.
⇒ (6, 4, 48)→(6 × 4) × 2 = 24 × 2 = 48
⇒ (8, 5, 80)→(8 × 5) × 2 = 40 × 2 = 80

Let's check the options
First option: (3, 7, 42)→(3 × 7) × 2 = 21 × 2 = 42
Second option: (2, 7, 14)→(2 × 7) × 2 = 14 × 2 = 28 ≠ 14
Third option: (5, 7, 42)→(5 × 7) × 2 = 35 × 2 = 70 ≠ 42
Fourth option: (4, 6, 36)→(4 × 6) × 2 = 24 × 2 = 48 ≠ 36

So, only the first option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the first option is correct. 

15 Views

Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following sets.
(NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – Operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is NOT allowed.)
(329, 145, 184); (567, 221, 346)

Option 1: (308, 205, 192)

Option 2: (506, 302, 224)

Option 3: (676, 225, 451)

Option 4: (464, 264, 206)

Team Careers360 6th Jan, 2024

Correct Answer: (676, 225, 451)


Solution : Given:
(329, 145, 184); (567, 221, 346)

Like, (329, 145, 184)→145 + 184 = 329
(567, 221, 346)→221 + 346 = 567

Let's check the options –
First option: (308, 205, 192)→205 + 192 = 397 ≠ 308
Second option: (506, 302, 224)→302 + 224 = 526 ≠ 506
Third option: (676, 225, 451)→225 + 451 = 676
Fourth option: (464, 264, 206)→264 + 206 = 470 ≠ 464

So, only the third option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the third option is correct.

9 Views

Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following sets.
(NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is NOT allowed.)
(76, 75, 1)
(90, 87, 9)

Option 1: (100, 85, 125)

Option 2: (56, 48, 64)

Option 3: (16, 4, 57)

Option 4: (87, 56, 900)

Team Careers360 22nd Jan, 2024

Correct Answer: (56, 48, 64)


Solution : Given:
(76, 75, 1); (90, 87, 9)

Subtract the second number from the first number then square the result to find the third number.
⇒ (76, 75, 1); 76 – 75 = 1; 12 = 1
⇒ (90, 87, 9); 90 – 87 = 3; 32 = 9

Let's check the options –
First option: (100, 85, 125); 100 – 85 = 15; 152 = 225 ≠ 125
Second option: (56, 48, 64); 56 – 48 = 8; 82 = 64
Third option: (16, 4, 57); 16 – 4 = 12; 122 = 144 ≠ 57
Fourth option: (87, 56, 900); 87 – 56 = 31; 312 = 961 ≠ 900

So, only the second option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the second option is correct.

The question have been saved in answer later, you can access it from your profile anytime. Access now