Symbiosis Entrance Test
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following sets. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (49, 63, 441) (7, 14, 14)
Option 1: (7, 28, 35)
Option 2: (14, 28, 56)
Option 3: (7, 14, 45)
Option 4: (12, 18, 324)
Correct Answer: (14, 28, 56)
Solution : Given: (49, 63, 441); (7, 14, 14)
In the given set of numbers, multiply the first two numbers and divide the result by 7 to get the third number. (49, 63, 441)→49 × 63 = 3087; 3087 ÷ 7 = 441 (7, 14, 14)→7 × 14 = 98; 98 ÷ 7 = 14 Let's check the options – First option: (7, 28, 35)→7 × 28 = 196; 196 ÷ 7 = 28 ≠ 35 Second option: (14, 28, 56)→14 × 28 = 392; 392 ÷ 7 = 56 Third option: (7, 14, 45)→7 × 14 = 98; 98 ÷ 7 = 14 ≠ 45 Fourth option: (12, 18, 324)→12 × 18 = 216; 216 ÷ 7 = 30.86 ≠ 324
So, only the second option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the second option is correct.
Question : Directions: Select the option in which the numbers share the same relationship in the set as that shared by the numbers in the given set. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g.13 – operations on 13 such as adding /subtracting /multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (13, 14, 108) (51, 12, 252)
Option 1: (17, 14, 134)
Option 2: (29, 14, 172)
Option 3: (19, 26, 160)
Option 4: (33, 42, 280)
Correct Answer: (29, 14, 172)
Solution : Given: (13, 14, 108); (51, 12, 252)
Multiply the sum of the first and second numbers by 4, to get the third number – (13, 14, 108)→(13 + 14) × 4 = 27 × 4 = 108 (51, 12, 252)→(51 + 12) × 4 = 63 × 4 = 252
Let's check the given options – First option: (17, 14, 134); (17 + 14) × 4 = 31 × 4 = 124 ≠ 134 Second option: (29, 14, 172); (29 + 14) × 4 = 43 × 4 = 172 Third option: (19, 26, 160); (19 + 26) × 4 = 45 × 4 = 180 ≠ 160 Fourth option: (33, 42, 280); (33 + 42) × 4 = 75 × 4 = 300 ≠ 280
So, only the second option follows the same relation as the given set of numbers. Hence, the second option is correct.
Question : Case Study 34:
A consumer purchased a set of expensive speakers from a well-known store. After a few days, the speakers stopped functioning. The consumer contacted the store for a replacement, but they refused, stating that electronic items are non-returnable. What action can the consumer take in this situation?
Option 1: File a complaint with the National Consumer Disputes Redressal Commission.
Option 2: Lodge a complaint with the District Consumer Disputes Redressal Forum.
Option 3: Contact the Advertising Standards Council of India (ASCI) for assistance.
Option 4: Accept the store's policy and give up on any hope of a replacement.
Correct Answer: Lodge a complaint with the District Consumer Disputes Redressal Forum.
Solution : The correct answer is (b) Lodging a complaint with the District Consumer Disputes Redressal Forum.
The District Consumer Disputes Redressal Forum is the appropriate authority to address consumer complaints and disputes, including issues with defective products. They can help resolve the matter, and in many cases, they may rule in favor of the consumer, ensuring that the store follows consumer protection laws.
Question : Directions: Select the option in which the numbers share the same relationship in the set as that shared by the numbers in the given set. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g.13 – operations on 13 such as adding /subtracting /multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (18, 25, 46) (24, 31, 52)
Option 1: (19, 24, 47)
Option 2: (13, 20, 41)
Option 3: (20, 27, 34)
Option 4: (16, 21, 44)
Correct Answer: (13, 20, 41)
Solution : Given: (18, 25, 46); (24, 31, 52)
Add 7 in the first term, to get the second term and add 21 in the second term, to get the third number. (18, 25, 46)→18 + 7 = 25; 25 + 21 = 46 (24, 31, 52)→24 + 7 = 31; 31 + 21 = 52
Let's check each option – First option: (19, 24, 47)→19 + 7 = 26 ≠ 24; 24 + 21 = 45 ≠ 47 Second option: (13, 20, 41)→13 + 7 = 20; 20 + 21 = 41 Third option: (20, 27, 34)→20 + 7 = 27; 27 + 21 = 48 ≠ 34 Fourth option: (16, 21, 44)→16 + 7 = 23 ≠ 21; 21 + 21 = 42 ≠ 44
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following set. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – Operations on 13 such as adding /subtracting/ multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is NOT allowed.) (9, 1, 19) (5, 2, 14)
Option 1: (3, 5, 56)
Option 2: (3, 2, 10)
Option 3: (2, 5, 12)
Option 4: (4, 7, 37)
Correct Answer: (3, 2, 10)
Solution : Given: (9, 1, 19); (5, 2, 14)
Multiply the first number by 2 and add the resultant to the square of the second number to get the third number – ⇒(9, 1, 19)→(9 × 2) + 12 = 18 + 1 = 19 ⇒(5, 2, 14)→(5 × 2) + 22 = 10 + 4 = 14 Let's check each option –
First option: (3, 5, 56)→(3 × 2) + 52 = 6 + 25 = 31 ≠ 56 Second option: (3, 2, 10)→(3 × 2) + 22 = 6 + 4 = 10 Third option: (2, 5, 12)→(2 × 2) + 52 = 4 + 25 = 29 ≠ 12 Fourth option: (4, 7, 37)→(4 × 2) + 72 = 8 + 49 = 57 ≠ 37
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following sets. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – operations on 13 such as adding /subtracting /multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (9, 55, 64) (7, 43, 50)
Option 1: (7, 42, 50)
Option 2: (8, 32, 41)
Option 3: (4, 17, 21)
Option 4: (5, 31, 36)
Correct Answer: (5, 31, 36)
Solution : Given: (9, 55, 64); (7, 43, 50)
Multiply the first by 6, then add 1 to the resultant number, to obtain the second number. Multiply the first number by 7, then add 1 to the resultant number, to obtain the third number in the given set of numbers – ⇒ (9, 55, 64)→(9 × 6) + 1 = 54 + 1 = 55 and, (9 × 7) + 1 = 63 + 1 = 64 ⇒ (7, 43, 50)→(7 × 6) + 1 = 42 + 1 = 43 and, (7 × 7) + 1 = 49 + 1 = 50
Let's check the options – First option: (7, 42, 50)→(7 × 6) + 1 = 42 + 1 = 43 ≠ 42 and, (7 × 7) + 1 = 49 + 1 = 50 Second option: (8, 32, 41)→(8 × 6) + 1 = 48 + 1 = 49 ≠ 32 and, (8 × 7) + 1 = 56 + 1 = 57 ≠ 41 Third option: (4, 17, 21)→(4 × 6) + 1 = 24 + 1 = 25 ≠ 17 and, (4 × 7) + 1 = 28 + 1 = 29 ≠ 21 Fourth option: (5, 31, 36)→(5 × 6) + 1 = 30 + 1 = 31 and, (5 × 7) + 1 = 35 + 1 = 36
So, only the fourth option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the fourth option is correct.
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the following set. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 – operations on 13 such as adding /subtracting /multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is NOT allowed.) (17, 34, 68) (24, 48, 96)
Option 1: (31, 62, 106)
Option 2: (26, 52, 156)
Option 3: (29, 58, 116)
Option 4: (14, 42, 84)
Correct Answer: (29, 58, 116)
Solution : Given: (17, 34, 68); (24, 48, 96)
Multiply the first number by 2, to get the second number and multiply the first number by 4, to get the third number – (17, 34, 68)→17 × 2 = 34; 17 × 4 = 68 (24, 48, 96)→24 × 2 = 48; 24 × 4 = 96
Let's check the options – First option: (31, 62, 106)→31 × 2 = 62; 31 × 4 = 124 ≠ 106 Second option: (26, 52, 156)→26 × 2 = 52; 26 × 4 = 104 ≠ 156 Third option: (29, 58, 116)→29 × 2 = 58; 29 × 4 = 116 Fourth option: (14, 42, 84)→14 × 2 = 28 ≠ 42; 14 × 4 = 56 ≠ 84
So, only the third option follows the same logic as the given set of numbers. Hence, the third option is correct.
Question : Directions: Select the set in which the numbers are related in the same way as the numbers of the given sets. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g. 13 - operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying, etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (17, 31, 7) (18, 40,11)
Option 1: (15, 3, 9)
Option 2: (18, 34, 7)
Option 3: (19, 38, 9)
Option 4: (12, 34, 11)
Correct Answer: (12, 34, 11)
Solution : Given: (17, 31, 7); (18, 40,11)
In the given set of numbers, add the first number to the product of the third number and 2 to get the second number. (17, 31, 7)→17 + (7 × 2) = 17 + 14 = 31 (18, 40, 11)→18 + (11 × 2) = 18 + 22 = 40
Let's check each option – First option: (15, 3, 9)→15 + (9 × 2) = 15 + 18 = 33 ≠ 3 Second option: (18, 34, 7)→18 + (7 × 2) = 18 + 14 = 32 ≠ 34 Third option: (19, 38, 9)→19 + (9 × 2) = 19 + 18 = 37 ≠ 38 Fourth option: (12, 34, 11)→12 + (11 × 2) = 12 + 22 = 34
Question : Directions: Select the option in which the numbers share the same relationship in the set as that shared by the numbers in the given sets. (NOTE: Operations should be performed on the whole numbers, without breaking down the numbers into their constituent digits. E.g.13 - operations on 13 such as adding/subtracting/multiplying etc. to 13 can be performed. Breaking down 13 into 1 and 3 and then performing mathematical operations on 1 and 3 is not allowed.) (40, 20, 82) (36, 18, 74)
Option 1: (118, 69, 278)
Option 2: (124, 62, 248)
Option 3: (212, 106, 426)
Option 4: (206, 103, 412)
Correct Answer: (212, 106, 426)
Solution : Given: (40, 20, 82); (36, 18, 74)
Multiply the second number by 2 to obtain the first number and multiply the second number by 4 and then add 2 to obtain the third number in the given set of numbers – (40, 20, 82)→20 × 2 = 40; (20 × 4) + 2 = 80 + 2 = 82 (36, 18, 74)→18 × 2 = 36; (18 × 4) + 2 = 72 + 2 = 74
Let's check the options – First option: (118, 69, 278)→69 × 2 = 138 ≠ 118; (69 × 4) + 2 = 276 + 2 = 278 Second option: (124, 62, 248)→62 × 2 = 124; (62 × 4) + 2 = 248 + 2 = 250 ≠ 248 Third option: (212, 106, 426)→106 × 2 = 212; (106 × 4) + 2 = 424 + 2 = 426 Fourth option: (206, 103, 412)→103 × 2 = 206; (103 × 4) + 2 = 412 + 2 = 414 ≠ 412
So, only the third option follows the same pattern as followed by the given set of numbers. Hence, the third option is correct.
Question : The motive of the British behind Control over India’s exports and imports was
Option 1: To serve various colonial interest, like mobilising the army and shifting raw materials.
Option 2: To use export surplus to make payments for expenses incurred by office set up by the colonial government in Britain.
Option 3: To get raw material from India achieve great and to sell finished British goods in India at a higher price.
Option 4: All of the above.
Correct Answer: To use export surplus to make payments for expenses incurred by office set up by the colonial government in Britain.
Solution : The motive of the British behind monopoly control over India’s exports and imports was to use export surplus to make payments for expenses incurred by an office set up by the colonial government in Britain. Hence option B is correct.
The Question containing Inaapropriate or Abusive Words
Question lacks the basic details making it difficult to answer
Topic Tagged to the Question are not relevant to Question
Question drives traffic to external sites for promotional or commercial purposes
The Question is not relevant to User